HOLTEROVO AMBULANTNÍ EKG

Krátký záznam EKG , kterému se podrobil již snad každý z nás, zachytí pouze několik vteřin srdeční činnosti. Každý z lékařů zná pacientovu otázku- co mě tedy tam tak bouchá, přeskakuje či tlačí – když na běžném EKG nic není??? Zde je na místě dle potíží buď krátké ambulantní monitorování – na našem EKG je proveden záznam 3 x po 3 min, vše je zaznamenáno do zhuštěného zápisu a na tisícinu vteřiny vyhodnoceno . Zápis je možný i na obyčejnou počítačovou na disketu. Druhou možností je 24-hodinové EKG. Elektrody se přilepí pacientovi na hrudník , od nich vedou drátky ke krabičce, podobné Walkmanu. Do ní se zaznamenává:

 1. Arytmie - každý stah srdce, každé přeskočení i vynechávání.
 2. Navíc se sledují i ložiskové změny v EKG - což souvisí opět s cévami na srdci ( angina pectoris,němá ischémie, ap) Pokud má pacient bolesti , které pocházejí ze stahu koronárních cév - tzv vasospastická angina pectoris - zmáčkne na záznamníku tlačítko potíží a my v případě pozitivního nálezu nacházíme typické změny v EKG .Změny ale mohou být i při běžné činnosti i v klidu, aniž by je pacient pociťoval- jedná se o tzv němé ischémie. I tyto epizody jsou prognosticky významné a umožňují lépe stratifikovat pacienta. Tedy dále určit způsob léčby.
 3. Náš software dokáže hodnotit i další parametry -

  A. VSF - variabilita srdeční frekvence je výrazem nervových ochranných vlivů.Pacienti s nízkou VSF mají 5x vyšší úmrtnost,ohroženi jsou zejména náhlou smrtí.Vyhledávají se zejména mezi pacienty s ischem chorobou srdeční, těžkých hypertoniků, u komorových extrasystolií,kardiomyopathií, u diabetiků s neuropathiemi

  B. QT interval - měnlivá hodota spojena se srd frekevencí. I jeho prodloužení je velmi nebezpečné , hlídá se tedy zejména u podávání antiarytmik, antidepresev,nízkém kaliu,ap.

  C. Derivované EKG - z každého okamžiku monitorace je možno si vytisknout jinak běžné celé EKG a porovnat je s kupř starším EKG nálezem. Pak stačí dosadit potíže pacienta a může se i z letitých nejasností řada obtíží vysvětlit.

   • Běžné indikace tedy jsou:
   • mdloby, bušení srdce, stenokardie, nevolnosti
   • záchyt arytmií, ischemických změn, kontrolu kardiostimulátorů. lze určit charakter srdečního rytmu,nejvyšší a nejnižší tep frekvence ,charakter a závažnost arytmie. Dále k posuzení ischem změn- doprovázených angin bolestí či němých ischémií. tyto vhodné zejména u pacientů po infarktu, s anginou pectris,po zákroku na koron cévách- plasitice či bypassech.
   • kontrola úspěchu antiarytmické a antiischemické therapie.